VS2015 + ASP.NET Core 1.0 = czerwono mi

0. Intro

Tak się nakręciłem, że teraz to ja będę robić super stronki i będę mógł je uruchamiać na wielu różnych platformach, i jakie to to nie będzie wspaniałe. so much mvc

Niestety, po stworzeniu projektu, pomimo że go zbudowałem, odpaliłem i działał(!) zaniepokoił mnie czerwone wnętrze plików w solucji. Niestety, nie mam screena z samego początku, jednak w międzyczasie efekt wyglądał następująco:

problemy1

Powtórzę: projekt się budował. Zero błędów. Zero ostrzeżeń. „Build succeeded„. Nowy, świeży projekt, prosto z template’u wspaniałego Visual Studio 2015. Zacząłem więc procedurę odczerwienienia mojego projektu.

1. Restart Visuala

W sumie nie pierwszy raz widzę takie coś. Czasem to była wina Resharpera, że czegoś nie mógł sobie załadować, czasem coś sam Visual zdążył napsuć i nie widział jakichś referencji. Zawsze jednak pomagał stary, dobry restart – przecież działa na wszystko. Przynajmniej w większości przypadków pomagał. Restartuję. Dupa. Dalej czerwono. Na początku myślałem – może jednak brakuje jakiejś referencji. Rebuild, build, run – wszystko działa. Coś jednak dalej było nie tak.

2. Bug IDE

Szybki googiel. Pierwszy post na stacku. Czytam – tak to musi być to, gość ma dokładnie taki sam problem.
Also – When I build the solutions they build with no errors, but the red lines are still there.
Taaaaaak! Problem rozwiązany! Czytam więc jak – okazuje się, że to jakiś błąd VS2012. Zastanawiam się dlaczego dalej go nie naprawili. Mimo wszystko zgłębiam się w temat. Są 4 workaroundy, jednak jeden wymaga instalowania dodatkowej wtyczki (wtf? żeby naprawić problem muszę mieć wtyczkę? nope.), a drugi każe zmienić coś w rejestrze. Ogólnie jestem wielkim przeciwnikiem zmieniania rzeczy w rejestrach jeśli nie jestem świadom jakie zmiany mogą wywołać i po co tak właściwie to jest – ten pomysł również odrzucam. Pozostałe 2 obejścia wyglądają całkiem sympatycznie:
  • Usunięcie pliku *.suo – problem polega na tym, że nie mam takiego pliku.
  • Ustawienie jakiejś opcji w VS – niestety, prawdopodobnie usunęli tę opcję wraz z wejściem VS 2015.
Co teraz? Jak żyć? Googlam dalej.

3. Component Model Cache

W sumie nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Ktoś miał akurat podobny problem i u niego zadziałało. Dlaczego więc nie. Cache – przecież to niegroźne.
Delete %localappdata%\Microsoft\VisualStudio\{version}\ComponentModelCache folder then restart Visual Studio.
Tak więc zrobiłem.

Na początku – szok! Działa! Nic się nie podświetla. Jednak jak tylko projekt załadował się w całości znowu powróciła gnębiąca mnie czerwień.

4. Powrót do początku

W punkcie pierwszym wspomniałem o tym, że R# czasem miał swoje gorsze dni, szczególnie po pierwszym włączeniu NCruncha w projekcie. Oświeciło mnie – spróbuję wyłączyć R#. Przy okazji dowiedziałem się jak to zrobić: http://stackoverflow.com/questions/2189792/how-can-i-disable-resharper-in-visual-studio-and-enable-it-again. W sumie nie wiem po co ta umiejętność, dobrze jednak, że taka opcja istnieje. Wyłączyłem, i co się okazało? Tak, to strzał w dziesiątkę! Nagle cały Intelisense zaczął działać. Problem jest jednak jeden.
Ide without #resharper is useless
No może nie do końca. Całkiem niedawno przekonywałem się, że właściwie sporo opcji, które ma R# ma również sam Visual. No ale jak to? Pracować bez R#? Karygodne! Co ja powiem kolegom? Okazuje się, że rozwiązanie jest prostsze niż sam się spodziewałem. Pierwszy wynik z popularnej wyszukiwarki dał mi pytanie i odpowiedź na stacku: VS 2015 & vNext/MVC 6 IntelliSense issues – Resharper Miałem starawą wersję R# – 9.0, która nie wspiera obsługi ustawień „wwwroot”. Zrobiłem update do 10.0.2. Podstawowy problem, czerwień, rzeczywiście zniknął. Przeraziła mnie jednak druga odpowiedź w wątku stackowym:
So, the solution is: update to Resharper 10. However, there are many problem remains when using Resharper with MVC 6.
Nikt nie napisał jednak jakich problemów.

Coś czuję, że to nie będzie takie proste jak początkowo myślałem. 😉

Post jest elementem serii wpisów dotyczących projektu CookBook realizowanego w ramach konkursu „Daj się poznać”.
DSP2016 logo RGB color-1

2 thoughts on “VS2015 + ASP.NET Core 1.0 = czerwono mi

    1. Tak jak pisałem – miałem zainstalowaną wersję 9.0. Być może używasz wersji 9.1 lub wyższej – rzeczywiście tego nie napisałem wprost, ale w podlinkowanym pytaniu na stacku jest w rozwiązaniu, że już instalacja 9.1 rozwiązuje problem.
      Tutaj http://blog.jetbrains.com/dotnet/2015/02/03/resharper-9-1-and-resharper-c-early-builds-available-for-download/ w sumie wyjaśniają:

      Last, but certainly not least, ReSharper provides support for .NET Framework 4.6 and ASP.NET 5 projects. We will continue working on improving ASP.NET support and more enhancements are to come with future early access builds.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *