.NET Core i OCR

Opisywanie wszystkiego na blogu bardzo dużo daje. Dzięki temu byłem w stanie na prawdę wejść w temat. No i stwierdziłem – „Czas na danie główne! Będę czytał z wrzuconych na serwer obrazków”. Na tym głównie miał się przecież skupić mój projekt. Mamy przepis na zdjęciu, wrzucamy go na serwer przez apkę webową i na końcu mamy pięknie sformatowany tekst – gotowy do druku.

Zacząłem więc od poszukiwań odpowiedniej biblioteki. Pierwszą biblioteką, którą znalazłem w Internecie był Tesseract. Wyglądał na pierwszy rzut oka przyjaźnie. No to co? Tworzę nowy projekt „RecipeReader” i już pierwszy problem! Nie mogę zbudować projektu, bo
The expected lock file doesn’t exist. Please run „dnu restore”.
Zastanawiam się jak to odpalić. Otwieram więc konsolę w folderze, w którym mam projekt. I oto: dnu_error

HA! Nie działa. Googiel podpowiada mi, żebym zajrzał na stronę Githubową aspnet. Szybkie czytanie i okazało się, że wystarczy wywołać całą jedną komendę: dnvm upgrade. Z jakiejś przyczyny kiedy instalujemy VS 2015 dnvm jest instalowany, ale właściwie nie można z niego korzystać dopóki nie uruchomimy magicznego dnvm upgrade. Przynajmniej u mnie tak to działało.

Otwieram więc VS jeszcze raz. Zadowolony. Wszystko śmiga. Jak bardzo się myliłem! Odpalam NuGet Package Managera, wpisuję tesseract. Instaluję paczkę. Zainstalowana! Build! Nie buduje się.
tesseract

Sprawdziłem więc inne paczki, które nuget podpowiada do OCR. Wszystkie to samo. Brak wsparcia dla .NET Core 1.0.

Prawdopodobnie wszystkiemu winna jest multiplatformowość, którą tak bardzo się zachwycałem. Brak System.Drawing. Tak, to może być to. Okazało się, że jak zwykle – wszystko ma swoje plusy i minusy. Czy jest jakaś nadzieja na porządną bibliotekę działającą po stronie serwera, która obrabia nam obrazki? Prawdopodobnie tak, jednak wątpię by pojawiło się coś sensownego w najbliższej przyszłości. Więcej informacji na temat przyszłości grafiki w .NET Core 1.0 znajdziecie na https://github.com/imazen/Graphics-vNext#the-net-future-is-open-source-and-cross-platform

To był smutny tydzień. Już czułem, że tak dobrze mi idzie. Już zaczynałem to wszystko rozumieć. I nagle wszystko się sypie. Jednak w momencie pisania tego postu wpadłem na jeszcze jeden pomysł. OCR w JS! Jeszcze nie wiem czy jest jakaś sensowna biblioteka, ale jeśli taką znajdę, to na pewno się podzielę!

Post jest elementem serii wpisów dotyczących projektu CookBook realizowanego w ramach konkursu „Daj się poznać”.
DSP2016 logo RGB color-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *